Esensja Aestetic Clinic & SPA

Strach i zgrzytanie zębów – czym jest BRUKSIZM i jak mu zapobiec?

CZY BRUKSIZM MNIE DOTYCZY?

Czy zdarza Wam się usłyszeć od osoby z którą codziennie zasypiacie, że BARDZO zgrzytacie zębami podczas snu? A może sami czujecie ból szczęki po przebudzeniu, ale nie bardzo wiecie z czego wynika? Otóż zgrzytanie zębów przy jednoczesnym ścieraniu szkliwa nazywa się Bruksizmem i jest problemem wielu osób (w tym mnie włącznie). Na szczęście da się go uspokoić i zastopować w bardzo prosty sposób, ale zanim o tym opowiem – przyjrzyjmy się problemowi bliżej.

CZYM JEST BRUKSIZM?

Bruksizm – czyli zaciskanie i zgrzytanie zębów jest dosyć łatwy do wykrycia. Tak samo łatwo jest wywnioskować i odkryć wszelkie problemy i komplikacje, które mogą z niego wyniknąć. Niestety przyczyny bruksizmu są nieco bardziej zróżnicowane i trudniejsze do zdiagnozowania – przez co powstało wiele mitów na jego temat.

Ścieranie zębów polega na przesuwaniu ich w przód i w tył w poprzek siebie. Zazwyczaj ta czynność jest nieświadoma i dzieje się podczas snu. Z kolei zaciskanie zębów polega na silnym i bardzo ścisłym dociskaniu zębów górnych i dolnych do siebie. Dla zębów jest to ogromnie obciążająca czynność, choćby dlatego, że przy normalnym jedzeniu i żuciu – obciążenie zębów jest nawet kilkusetkrotnie mniejsze niż podczas zacisku powstającego w skutek bruksizmu. Te objawy zazwyczaj są nieświadome i mogą powstawać zarówno podczas snu jak i dnia.

CO MÓWI NAUKA?

Większość badań i analiz potwierdza, że bruksizm występujący w ciągu dnia wiąże się ze stresem, a łagodzić go można za pomocą technik redukcji stresu, masaży lub fizykoterapii. Czasami samo uświadomienie sobie problemu może pomóc cierpiącym – zmienić nawyki i poprawić sytuację. Niestety trochę inaczej ma się sytuacja z objawami bruksizmu występującymi podczas snu, ponieważ nie da się wyleczyć go behawioralnymi metodami. W rezultacie – osoba poszkodowana – kończy z szyną lub ochraniaczem na zębach -założonych przez dentystę – które chronią delikatne szkliwo przed zdzieraniem. Niestety rozwiązanie to nie jest idealne, bo założone „urządzenie” nie jest komfortowe i wiele osób szybko z niego rezygnuje.

Dawniej uważano, że bruksizm jest związany z nieprawidłowo ustawionym zgryzem i próbowano go leczyć za pomocą aparatu ortodontycznego. Jednak obecnie związek łączący bruksizm z wadami zgryzu został w większości przypadków obalony, dlatego ta metoda leczenia spotykana jest już bardzo rzadko.

Podczas gdy nauka obala jedne mity – na ich miejsce wynajduje nowe fakty – i tak na podstawie ostatnich badań odkryto, że bruksizm łączy się z bezdechem sennym i można go próbować leczyć specjalnymi urządzeniami doustnymi zalecanymi przez lekarzy, jednak nie eliminują one problemu całkowicie, a jedynie łagodzą jego objawy.

OBJAWY

Jak wspomniałam wcześniej – podczas gdy przyczyny bruksizmu nie są do końca oczywiste i jednoznaczne, to objawy już są. Pacjenci zazwyczaj doświadczają jednocześnie lub wybiórczo jednego z poniższych:

  1. Bóle głowy (zwłaszcza rano)
  2. Ból ucha (z powodu bliskości stawu szczękowego z uchem wewnętrznym)
  3. Kłopoty ze snem (bezsenność)
  4. Obolała szczęka
  5. Wrażliwość zębów (na gorąco, zimno lub cukier)
  6. Lęk i napięcie

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z nich – to najwyższy moment, aby skonsultować się ze swoim lekarzem – dentystą na temat ewentualnego rozpoznania bruksizmu i potencjalnej drogi leczenia.

Oprócz nieprzyjemnych objawów pobocznych – bruksizm – ma wpływ na zdrowie zębów. Niektóre osoby cierpiące na bruksizm nie przejawiają żadnych z wyżej wymienionych objawów, a jednak podczas badań diagnozuje się wyraźne objawy bruksizmu.

Na jakiej podstawie? Są one diagnozowane na podstawie wzoru zużycia, który dentysta widzi na zębach podczas badania. Zęby zużyte w wyniku nadmiernego ścierania lub zaciskania mogą w końcu pęknąć. Bruksizm może również zniszczyć ochronną zewnętrzną warstwę szkliwa zębów, czyniąc narażoną, łagodniejszą zębinę – bardziej podatną na ubytki. Uszkodzenia lub próchnica w zębach może prowadzić do bólu lub nawet utraty zębów. Dlatego tak ważne jest leczenie bruksizmu po postawieniu diagnozy.

CO NA TO MEDYCYNA ESTETYCZNA?

Nie tylko metody dentystyczne mogą wyleczyć nas z bruksizmu, albo zastopować jego objawy. Medycyna estetyczna również ma swoje bardzo skuteczne sposoby na pozbycie się problemu.

Na czym polega zabieg?

Przy pomocy strzykawki z bardzo cienką igłą, wprowadzamy toksynę botulinową w docelowe mięśnie. Poprzez blokowanie przesyłania impulsów nerwowo-mięśniowych powoduje zmniejszenie napięcia mięśni i spowolnienie ich pracy, a co za tym idzie redukuje intensywność tarcia o siebie zębów. Procedura trwa około 20 minut. Pierwsze efekty są widoczne od razu, a pełen rezultat po około 1 – 2 dniach. Efekt utrzymuje się przez pół roku.

Dzięki optymalnemu rozluźnieniu mięśni zgrzytanie zębami ustaje. Z czasem pacjent odzwyczaja się od nawyku zgrzytania. Metoda jest bardzo bezpieczna i skuteczna, a na efekty nie trzeba długo czekać, dlatego polecamy ją każdemu kto mierzy się z problemem bruksizmu.

Masz pytania? – Śmiało!

Jeżeli interesuje Cię dokładny przebieg zabiegu – skonsultuj się z nami, a na pewno rozwiejemy wszelkie Twoje obawy i wątpliwości. Jak już wspominałam wcześniej – jest to zabieg całkowicie bezpieczny, a jego skuteczność przewyższa wszelkie dentystyczne metody.

Ściskam Was Niedzielnie –
Wasza Esensja!

0 Comments