Kosmetologia

Jeśli chcesz mieć gładszą skórę poznaj kwasy i enzymy!

Czy znasz pojęcie „enzymy stosowane w pielęgnacji skóry”? Idzie jesień, a więc pora na wykorzystanie enzymów w kosmetyce. W ogóle ostatnio za każdym razem gdy pojawia się nowa linia produktów do pielęgnacji cery, wiele firm chwali się tym, że zawierają one enzymy. Ale czym dokładnie one są? I czy wszyscy powinniśmy stosować enzymy w zabiegach dostosowanych do naszych cer?

Ok, zacznijmy więc - czym są enzymy?

Enzymy składają się z aminokwasów i są rodzajami białek, które są wytwarzane przez organizmy żywe. Działają jak katalizator, przyspieszając lub umożliwiając reakcje w warunkach, w których normalnie by nie zachodziły. Istnieje wiele różnych typów enzymów. Jako ludzie produkujemy enzymy, które przyspieszają reakcje w organizmie podczas procesów takich jak trawienie czy metabolizm.

Co robią enzymy dla skóry?

Enzymy rozkładają białka keratyny w wierzchniej warstwie skóry, które łączą martwe komórki skóry. Bez tego martwy naskórek delikatnie się złuszcza. To powoduje, że skóra jest gładsza i bardziej miękka, a także zmniejszają się blizny i przebarwienia.

Większość enzymów stosowanych w produktach do pielęgnacji skóry pochodzi z owoców i warzyw, takich jak papaja, ananas i dynia. Te enzymy nazywane są enzymami proteolitycznymi i ich rola polega na rozkładaniu białek. Jeżeli zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego twoje usta są zabawnie wrażliwe po zjedzeniu ananasa, to jest to spowodowane tym, że właśnie enzymy rozkładają białko w jamie ustnej.

Jaka jest różnica między enzymem owocowym a kwasem owocowym?

Enzymy są naturalnie występującymi środkami trawiennymi pochodzącymi z owoców, które pochłaniają białko i keratynę. Twoja skóra nieustannie zrzuca martwe komórki naskórka, ale jeśli nie zostaną one usunięte, Twoje kosmetyki będą zasiadały na tych nieaktywnych komórkach, a Twoje żywe komórki nie będą w stanie wchłonąć składników odżywczych. Enzymy pomagają delikatnie rozpuścić te martwe komórki, dzięki czemu wykorzystasz wszystkie właściwości z kremów i serum.

Kwasy pochodzą również z owoców, a czasem także z nabiału (kłania się kwas mlekowy!). Są one często używane do likwidowania delikatnych zmarszczek i hiperpigmentacji.

Kwasy owocowe reagują ze wszystkimi komórkami skóry (martwymi lub żywymi), powodując obumieranie komórek, prowadząc do ich przymusowego złuszczania.

Czy enzymy są lepsze od kwasów?

Enzymy nie są jednoznacznie lepsze od kwasów, ale mogą być bardziej odpowiednie dla niektórych typów skóry i ich problemów. Są one o wiele delikatniejszym sposobem na złuszczanie i rozjaśnianie cery, a zwłaszcza ich działanie jest bardziej korzystne dla osób o skórze wrażliwej i kobiet w ciąży. Ogólnie rzecz biorąc, kwasy takie jak AHA i BHA są silniejsze, więc będą działać głębiej i intensywniej, a co za tym idzie, istnieje szansa na potencjalne podrażnienia.

Jednak niektóre rodzaje skóry wymagają użycia kwasów, aby osiągnąć dobre rezultaty. Enzymy nie są tak dobre w likwidacji łojotoku i usuwaniu efektu „zapchania” skóry, więc jeśli to jest Twój główny problem, zalecam zastosowanie zabiegu na bazie kwasów.

Co wybrać?

Jeżeli nadal zastanawiasz się jaki zabieg będzie dla Ciebie – zadzwoń lub napisz do nas, a udzielimy Ci najlepszej konsultacji. Jesień to idealny czas aby zadbać o odnowę i regenerację skóry, a nasze zabiegi na kwasach i dodatkowo Ci w tym pomogą!

Odwiedź nasz sklep z wyselekcjonowaną pielęgnacją!

https://esensja.shop/