Esensja Aestetic Clinic & SPA

Bądź z każdym rokiem piękniejsza, Mamo!

Czyli kilka słów o tym jak dbać o skórę dojrzałą.

Starzenie się jest procesem, który wywołuje mieszane emocje. Niektóre znaki pojawiają się powoli i łagodnie, a inne będą wymagały uwagi oraz interwencji. W większość przypadków wczesna profilaktyka polegająca na używaniu odpowiednich kosmetyków i miejscowych zabiegów jest pierwszą linią obrony, zwłaszcza w wieku 20 i 30 lat. Ale jeżeli to czytasz – to najprawdopodobniej drogie kremy oraz chemiczne peelingi nie są już tak skuteczne jak kiedyś, a to oznacza, że ten poradnik jest właśnie dla Ciebie J

STARZENIE SIĘ SKÓRY

Większość procesów starzenia się skóry jest uzależniona od genetyki. Do tego czynnikami, które również mają na to wpływ są – źródło pochodzenia etnicznego, ekspozycja na słońce, zaufane źródła w postaci Twojego dermatologa i kosmetologa, a także to, co robisz (lub czego nie robisz), aby dbać o swoją skórę.

NIEUCHRONNY PROCES

Twoja skóra zmienia się wraz z wiekiem. Staje się cieńsza, traci tłuszcz i nie wygląda już tak pulchnie i gładko jak kiedyś. Twoje żyły i kości są bardziej widoczne. Zadrapania, skaleczenia lub nierówności mogą goić się dłużej. Lata opalania się na słońcu lub przebywania w słońcu przez dłuższy czas mogą prowadzić do powstawania zmarszczek, suchości, plam wiekowych, a nawet raka.

Ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić skórę, poprawić jej wygląd i samopoczucie.

SWĘDZENIE I SUCHA SKÓRA

Wiele osób starszych cierpi z powodu suchych miejsc na skórze, często na podudziach, łokciach i ramionach. Suche plamy skórne są szorstkie i łuszczące się. Istnieje wiele możliwych powodów, które mają wpływ na pogorszenie się stanu skóry:

  • Nie picie wystarczającej ilości płynów
  • Spędzanie zbyt wiele czasu na słońcu lub opalaniu się w solarium
  • Przebywanie w suchych pomieszczeniach
  • Palenie
  • Odczuwalny stres
  • Utrata potu i gruczołów łojowych, co jest zjawiskiem powszechnym w procesie starzenia

Sucha skóra może również być spowodowana problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca lub choroba nerek. Używanie zbyt dużej ilości mydła, antyperspirantu lub perfum i branie gorących kąpieli może pogorszyć stan suchej skóry. Do tego niektóre leki mogą powodować swędzenie. Ponieważ starsi ludzie mają cieńszą skórę, drapanie może powodować krwawienie, które może prowadzić do infekcji. Jeśli objawy swędzenia i suchości nie mijają mimo właściwej pielęgnacji – należy skontaktować się z lekarzem.

A teraz kilka sposobów na to, aby pomóc uspokoić i załagodzić objawy przesuszonej i swędzącej skóry:

  • Codziennie używaj kremów nawilżających, takich jak balsamy, emulsje lub maści.
  • Jeżeli myjesz się kilka razy dziennie – postaraj się ograniczyć kąpiele na rzecz krótkich pryszniców i używaj łagodniejszego mydła. Do kąpieli dodawaj specjalne emulsje nawilżające skórę.
  • Spróbuj użyć nawilżacza powietrza wszędzie tam, gdzie najczęściej przebywasz lub śpisz

SINIAKI

Osoby starsze mogą łapać siniaki dużo łatwiej niż młodsi. A proces gojenia się trwa dłużej. Niektóre leki lub choroby mogą również powodować siniaki. Ważne jest, żeby obserwować swoje ciało. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli zobaczysz siniaki i nie wiesz, w jaki sposób znalazły się na Twoim ciele – zwłaszcza na tych częściach, które zazwyczaj pokryte są ubraniem.

ZMARSZCZKI

Z czasem skóra zaczyna się marszczyć. Czynniki środowiskowe takie jak promieniowanie ultrafioletowe (UV) pochodzące ze słońca, mogą sprawić, że skóra stanie się mniej elastyczna. Grawitacja również może powodować zwiotczenie skóry i zmarszczki. Pewne nawyki, takie jak palenie tytoniu, także przyczyniają się do szybszego procesu marszczenia się skóry. Wiele pytań na forach czy u kosmetologów dotyczy tego, jak sprawić, aby zmarszczki zniknęły. Większość z cudownych zaczytanych porad niestety nie działa. Niektóre metody mogą być bolesne lub nawet niebezpieczne, a wiele z nich musi być wykonanych przez lekarza. Jeśli martwisz się o zmarszczki, porozmawiaj ze swoim kosmetologiem przeszkolonym w zakresie problemów skórnych, lub dermatologiem. Na pewno doradzą Ci bezpieczne i skuteczne sposoby kuracji.

PLAMY WIEKOWE I ZNACZNIKI SKÓRNE

Plamy wiekowe, zwane kiedyś „plamami wątroby” – są płaskimi, brązowymi plamami, często powodowanymi przez lata przebywania na słońcu. Są one większe niż piegi i często pojawiają się w takich miejscach jak twarz, ręce, ramiona, plecy i stopy. Stosowanie filtra przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania, który pomaga chronić przed dwoma rodzajami promieni słonecznych (UVA i UVB), może zapobiec powstawaniu większej ilości plam z wiekiem.

Znaki skórne to małe, zwykle cieliste przyrosty skóry o wypukłej powierzchni. Stają się one powszechne wraz z wiekiem -zwłaszcza u kobiet. Najczęściej znajdują się one na powiekach, szyi i fałdach ciała, takich jak pacha, klatka piersiowa i pachwina.

Plamy wiekowe i znaczniki skóry są nieszkodliwe, chociaż czasami znaczniki skóry mogą się podrażniać. Jeśli Twoje plamy wiekowe lub znaczniki skórne bardzo Ci przeszkadzają (zwłaszcza estetycznie) – skonsultuj się ze swoim lekarzem w celu ich usunięcia.

Skóra będzie zmieniała się wraz z wiekiem. I chociaż jest to proces nieodwracalny, można pomóc jej się starzeć w zdrowiu i trochę opóźnić efekty starzenia. Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji i konsultacji z kosmetologiem oraz dermatologiem – ponieważ żadne kosmetyczne czy nawet medyczne fora nie dadzą Ci odpowiedzi w Twoim – indywidualnym – przypadku. Obserwuj swoją skórę i wszystkie procesy, które w niej zachodzą. I pamiętaj – miłość i akceptacja siebie jest kluczem do wiecznego piękna.

Wszystkiego najlepszego dla Każdej z Mam.

Wasza Esensja

0 Comments