Esensja Aestetic Clinic & SPA

Wszystko co musisz wiedzieć o cudownym kwasie hialuronowym

Poszukaj porad dotyczących pielęgnacji skóry, a szybko natkniesz się na bohatera naszego dzisiejszego odcinka. Mowa o KWASIE HIALURONOWYM – substancji występującej w naturze, która jest wykorzystywana przez organizm do wszystkiego – od leczenia ran – po stany zapalne skóry. To jeden z najważniejszych składników zdrowej skóry, który odbudowuje tkanki i odnawia skórę, a do tego od kilku lat jest niegasnącym tematem na ustach wszystkich zainteresowanych pielęgnacją i pięknem.

Czym jest kwas hialuronowy?

Bez konieczności zabierania Cię z powrotem na zajęcia z chemii – jest to intensywnie nawilżająca cząsteczka odpowiedzialna za pulchnienie i nawilżanie skóry. W naszym organizmie w naturalny sposób natłuszcza oczy i stawy, pomaga utrzymać odpowiedni poziom kolagenu, a połowa z niego znajduje się w tkankach skórnych. Niezwykła substancja przypominająca galaretkę jest pochłaniaczem wilgoci, co oznacza, że pobiera wodę z otoczenia do skóry, czyniąc ją wyjątkowo nawilżoną.

Choć może wydawać się dziwne, że stosuje się kwas na twarz – istnieją badania naukowe, które potwierdzają, że stosowanie kwasu hialuronowego przy pielęgnacji skóry jest uzasadnione. Większość tych wyników dotyczy kwasu hialuronowego stosowanego jako wypełniacz do wstrzykiwania. Ale istnieją również wyniki badań wskazujące na to, że kwas hialuronowy stosowany miejscowo – ma korzystny wpływ na skórę.

Dlaczego chcemy jak najwięcej kwasu hialuronowego….

Cudowny KH (tym skrótem będę operować w dalszej części tekstu) ma jednak jedną wadę – im stajemy się starsi – tym nasz organizm produkuje go w coraz mniejszej ilości. Dlatego też nasza skóra staje się bardziej sucha, mniej elastyczna i pojawiają się drobne zmarszczki. Na szczęście (!!!) branża kosmetyczna znalazła sposób na wytwarzanie KH, dzięki czemu możemy chronić się przed oznakami starzenia.

Co robi kwas hialuronowy?

Zanim odpowiemy na to pytanie, ważne jest, aby oddzielić kwas hialuronowy do wstrzykiwania (ten, który jest dostępne tylko w gabinetach medycyny estetycznej – tak jak u nas – https://esensja.eu/medycyna-estetyczna/modelowanie-ust/) od miejscowego kwasu hialuronowego (coś, co można kupić w lokalnej aptece lub sklepie).

Ważne jest również, aby oddzielić sztuczny kwas hialuronowy od naturalnego kwasu hialuronowego, który jest produkowany w organizmie. Otóż naturalny kwas hialuronowy występuje TYLKO w organizmie. W skórze wiąże się on z wodą, pomagając jej zachować wilgotność, elastyczność i zdrowie. Odgrywa również ważną rolę w zdrowiu stawów, żołądka i oczu.

Wypełniacze skórne z kwasem hialuronowym

Stosowany jako wypełniacz do wstrzykiwania – KH odgrywa ważną rolę w zmniejszaniu widoczności zmarszczek na twarzy lub np. wypełnianiu ust. Jest dostępny pod różnymi markami, a w renomowanych gabinetach kosmetycznych oraz gabinetach medycyny estetycznej jak ESENSJA – wstrzykiwany jest kwas tylko najwyższej jakości i najbliższy temu naturalnie występującemu w organizmie.

Niezliczone badania potwierdziły, że wypełniacze z kwasem hialuronowym doskonale sprawdzają się do spowalniania i maskowania oznak starzenia się, głównie poprzez pomoc w zmniejszaniu widoczności fałdów i zmarszczek w skórze twarzy.

Podobnie jak większość wypełniaczy skórnych – również efekty działania kwasu hialuronowego nie są trwałe. W celu uzyskania nieprzerwanych rezultatów – należy powtarzać zabieg średnio co trzy do dziewięciu miesięcy, ponieważ wstrzykiwany wypełniacz stopniowo rozkłada się w organizmie.

Jak można się spodziewać, wstrzykiwany kwas hialuronowy nie jest czymś, co można kupić bez recepty w lokalnej aptece. Jest to specjalistyczny, często kosztowny zabieg kosmetyczny w sprawie którego najlepiej skonsultować się z wykwalifikowanym lekarzem bądź kosmetologiem.

Na taką konsultację dotyczącą zabiegu możesz umówić się w naszej klinice i być pewną najwyższej jakości doradztwa oraz opieki.

Miejscowe produkty z kwasem hialuronowym

Gdy stosujemy KH miejscowo – jego wpływ na skórę jest zupełnie inny. Dzięki wiązaniu wody, miejscowe stosowanie kwasu hialuronowego może sprawić, że skóra twarzy stanie się bardziej nawilżona i elastyczna.

W badaniach przeprowadzonych w 2011 roku naukowcy odkryli, że stosowanie kremu miejscowego z kwasem hialuronowym o stężeniu 0,1% przyczyniło się do znacznej poprawy nawilżenia i elastyczności skóry u kobiet w wieku 30-60 lat.

Inne badania nad miejscowym kwasem hialuronowym wykazują podobne wyniki. W badaniu przeprowadzonym w 2014 roku, grupa kobiet w średnim wieku 45 lat – doświadczyła znaczącej poprawy nawilżenia skóry i zmniejszenia głębokości zmarszczek po 8 tygodniach od rozpoczęcia kuracji.

Efekty uboczne działania kwasu hialuronowego

Ogólnie rzecz biorąc – kwas hialuronowy jest wyjątkowo bezpieczny w stosowaniu. Jednak podobnie jak w przypadku większości substancji pielęgnacyjnych, skutki uboczne kwasu hialuronowego istnieją i należy o nich wiedzieć.

Kwas hialuronowy, stosowany jako składnik do pielęgnacji skóry, ma w świecie kosmetycznym bardzo dobre notowania. Jedynym często odnotowywanym efektem ubocznym stosowania kwasu hialuronowego w produktach do pielęgnacji skóry jest jej wysuszenie, które często jest konsekwencją stosowania innych dodatków w kremach do pielęgnacji skóry dostępnych bez recepty.

Stosowany jako wypełniacz skórny – kwas hialuronowy ma nieco dłuższą listę potencjalnych skutków ubocznych. Po otrzymaniu zastrzyku, niektórzy ludzie odczuwają ból, zauważają małe siniaki, swędzenie i obrzęk. Możliwe jest również wystąpienie wysypki na i wokół miejsca wstrzyknięcia. Te efekty uboczne są jednak wspólne dla wszystkich wypełniaczy skórnych i nie są charakterystyczne jedynie dla produktów zawierających kwas hialuronowy. Ponieważ kwas hialuronowy jest substancją, którą organizm produkuje w sposób naturalny, bardzo rzadko występują typowe objawy reakcji alergicznej.

Czy warto stosować kwas hialuronowy?

Nie ma wątpliwości, że kwas hialuronowy jest jednym z najnowszych trendów w dziedzinie pielęgnacji skóry. Jest popularnym składnikiem niemal wszystkiego – od kremów przeciwzmarszczkowych, masek, serum – po płyny zapobiegające powstawaniu trądziku, filtry przeciwsłoneczne i inne.

Podobnie jak w przypadku innych sprawdzonych naukowo składników pielęgnacyjnych – kwas hialuronowy warto stosować, pamiętając o prawidłowym używaniu. Jeśli Twoim celem jest zmniejszenie widoczności zmarszczek na twarzy i nawilżenie skóry, to stosowanie kremu do pielęgnacji z zawartością kwasu hialuronowego może być doskonałym rozwiązaniem.

Podobnie, jeśli masz zmarszczki, które chciałbyś zmniejszyć lub nieco skorygować kształt ust – dobrym rozwiązaniem będą wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego.

Pamiętaj, że jest to zabieg, który MUSI być wykonany przez profesjonalistę. Nasza klinika posiada substancje z wszystkimi niezbędnymi certyfikatami i o najwyższej jakości oraz bardzo dobrze przeszkolonych kosmetologów. Jeżeli do tej pory wahaliście się przed podjęciem decyzji o wstrzyknięciu kwasu hialuronowego – mam nadzieję, że rozwiałam Wasze wątpliwości.

Jednak pamiętajcie, że nasz telefon jest czynny cały czas w godzinach pracy ESENSJI – więc gdyby wątpliwości nie rozwiały się do końca – zapraszamy do kontaktu lub umówienia się na konsultację.

Miłego Tygodnia!

Wasza Esensja.

0 Comments