Esensja Aestetic Clinic & SPA

Jak ujarzmić potwora? Czyli zwięźle i na temat o atopowym zapaleniu skóry.

Sucha lub bardzo sucha skóra może być nie tylko męczącą przypadłością, ale także nieprawidłowo rozpoznana często okazuje się chorobą skóry, szerzej znaną jako Atopowe Zapalenie Skóry (AZS). O tym czym jest, jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić – dowiecie się w poniższym wpisie.

CZYM JEST AZS I JAKIE SĄ JEGO OBJAWY

To dręczące schorzenie jest przewlekłym i nawracającym stanem zapalnym skóry. Występuje tak samo u dorosłych jak i dzieci i bardzo często dotyka alergików. Podstawowe objawy, które możecie zaobserwować sami to- świąd, suchość skóry, zaczerwienienie oraz pieczenie. Na skórze mogą pojawić się też czerwone plamki i krostki. Podczas AZS zostaje zaburzona równowaga hydro-lipidowa, przekładająca się na ekstremalne wysuszenie Waszej skóry. Oczywiście nie należy ulegać tylko swojej obserwacji. W momencie, w którym czujecie się zaniepokojeni stanem swojej skóry, należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który stwierdzi ostateczną diagnozę i pomoże w dalszym leczeniu.

CO POTĘGUJE OBJAWY ATOPII?

Niestety AZS jest chorobą nieuleczalną i nawracającą etapami. Nie ma reguły co do wieku chorującego, może pojawić się jeszcze przed 1 rokiem życia, ale równie dobrze może „zaatakować” osobę dojrzałą.

Do przyczyn powodujących zaognienie choroby zaliczamy czynniki środowiskowe jak: alergenne pyłki, sierść zwierząt albo jedzenie, które spożywamy. Na rozwój atopii ma ogromny wpływ nasza higiena i pielęgnacja ciała – używanie nieodpowiednich produktów pielęgnacyjnych może spotęgować uczucie swędzenia i wysuszenia, a długie, ciepłe kąpiele również nie pomagają w łagodzeniu objawów choroby.

JAK SOBIE POMÓC?

*Przede wszystkim należy wyeliminować, albo mocno ograniczyć z posiłków alergenne składniki jak np. pszenica, orzechy, krowie mleko czy nawet kakao!

*Dbajmy o jakość naszych ubrań. Sztuczny, podrażniający ciało poliester czy sztucznie barwione tkaniny, nawet jeżeli wyglądają ładnie i modnie mogą działać na naszą skórę bardzo niekorzystnie.

*Postarajmy się wyluzować i mniej stresować. Ja wiem, że to może wydawać się niemożliwe, ale stres jest jednym z głównych czynników nawracających chorobę.

ZADBAJ O SWOJE KOSMETYKI !

Prawidłowo dobrane kosmetyki mogą pomóc w odbudowywaniu naturalnej bariery ochronnej naszej skóry. Ważne jest, żebyś nauczyła się czytać składy oraz dbała o najwyższą jakość swojej pielęgnacji.

  • Wybieraj kosmetyki z pH o wartości 5,5
  • Zainwestuj w DERMOKOSMETYKI takie, które uzupełnią poziom lipidów w skórze
  • Postaraj się unikać mocno i sztucznie perfumowanych środków, zarówno tych do mycia ciała jak i włosów.
  • Zanim Twoja skóra na dobre wyschnie po kąpieli, pomóż jej zachować nawilżenie – wcierając w ciało odpowiednie balsamy nawadniające skórę, jak np. MediDerm
  • Noś przy sobie odpowiednią do Twojej wysuszonej cery emulsję nawilżającą, aby zniwelować uczucie swędzenia, kiedy zaczyna się ono nasilać.

Chociaż atopowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć, to na pewno można z nim żyć i trochę je oswoić, aby przestało być aż tak uciążliwym i nieprzyjemnym problemem. Ważna jest konsultacja z dermatologiem, a później z kosmetologiem, który na pewno pomoże w doborze odpowiednich dermo-kosmetyków, albo zaproponuje kurację silnie nawilżającą, ale jednocześnie wrażliwą na AZS i jej wymagające potrzeby.

Nie poddawajcie się! 

W dzisiejszej medycynie – na wszystko znajdzie się sposób 🙂

Waza Esensja

0 Comments